amasya evleri0001

Amasya Evleri

Amasya Evleri ’nin genel özellikleri aynıdır. Yan yana ve sırt sırta olmak üzere bitişik bir tarzda yapılmış olan bu evlerde haremlik ve selâmlık bölümleri mevcuttur ve evler bu düzende yapılmıştır. Genel olarak bodrum üzerinde tek katlı veya iki katlı olarak yapılan bu evlerin ilk ve ikinci katlarında üç tarafında pencere bulunan ve çıkma tarzında yapılan cumbalı olanları da vardır. Bu cumbalara “sahniş” veya “sahn-ı şirin” denilmektedir. Ayrıca evlerin hemen hepsinde avlu ve bahçe de bulunmaktadır. İçerisinde ocağın ve su için kuyunun bulunduğu bu bahçeler, evin haremlik ve selâmlık bölümleri arasında bulunmaktadır.

Evlerin ikinci katlarında genel olarak cumba bulunmasının nedeni; iç mekânın daha fazla genişletilmesi ve evlerde simetrinin sağlanmasıdır. Özellikle Roma Dönemi’ne ait sur duvarları üzerine inşa edilmiş olan ve Yeşilırmak’a bakan Yalıboyu’ndaki evlerde bulunan cumbalar ‘eli böğründe’lerle daha fazla dışarı uzatılmıştır. ‘eli böğründe’; ahşap evlerin cumbalarına destek olması amacıyla altlarına yerleştirilen çapraz payandalara verilen addır.

1915 yılındaki büyük yangına, 1939 yılındaki depreme ve ara ara meydana gelen sel felaketlerinin olumsuz etkilerine rağmen hala ayakta kalabilmiş ve ihtişamlarını sürdürmekte olan Amasya Evleri, görmeye değer nitelikte.

Yorum yapın

Emailiniz görünmeyecek. Doldurulması zorunlu alanlar *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>