Amasya otelleri Amasya restoranları (8)

Amasya Hakkında Kısa Kısa

Orta Karadeniz Bölümü’nde yer alan; Tokat, Samsun, Çorum ve Yozgat illerine komşu olan Amasya, Osmanlılar zamanında şehzadeler için tahtgâh olarak önem kazanmış ve Türkiye Cumhuriyeti kuruluş döneminde de Milli Mücadele için başlangıç noktası olmuştur.

Amasya seyahatinizde görmeden dönmemeniz gereken doğal güzellikler, tatmanız gereken yöresel ürünler bulunmakta. Doğal güzelliklerin başında kuşkusuz Borabay Gölü gelmekte. Efsanevi Ferhat ile Şirin aşkının simgesi Ferhat Su Kanalı’nı görmeli ve Amasya’nın her yerinden görünen, Kral Kaya Mezarlarını ziyaret etmelisiniz. Yeşilırmak’ın kenarında dolaşıp fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmeyin.

Amasya’nın tarihi güzelliklerine gelince, Şehzadeler şehri Amasya için tarihi güzellikleri ve müzeleri saymakla bitmez, ancak başlıca gezmeniz gerekenlerin içerisinde, Merzifon’da bulunan Çelebi Mehmet Medresesi, Amasya merkezde Saat Kulesi, Bayezid Paşa Camii, Çilehane Külliyesi, Amasya Arkeoloji Müzesi, Hazeranlar Konağı gibi yerler gelmekte.

Amasya’nın yöresel lezzetleri arasında; bakla dolması, keşkek, hasuda, kalburabastı ve Amasya misket elması gibi tatlı ve yiyeceklere rastlamak mümkündür. Yöresel yemeklerden dünya mutfağına, deniz mahsüllerinden tatlılara kadar tüm yemek çeşitlerini bulabileceğiniz, güvenilir, temiz ve damak tadınıza hitap edecek Amasya restoranları ise; Amasya manzarasının tadına doyamayacağınız Soğuk Pınar Restoran, Yamaç Bistro, Vadi Park, Ali Kaya Restoran ile, şehrin merkezinde bulunan Küçükağa Restoran ve Mas Gurme‘dir.

Amasya, hem yeraltı hem yer üstü kaynakları bakımından zengin olmanın yanında tarihi öneme sahip olmasının getirdiği eserlerle yerli ve yabancı turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir. Yörede termal turizm faaliyetlerinin yanında dağ ve doğa yürüyüşleri, olta balıkçılığı, kuş gözetleme, bitki inceleme gibi sportif ve bilimsel turizm faaliyetleri de yapılmaktadır.

Amasya’da konaklama için hiç zorluk çekmeyeceğinizden emin olabilirsiniz. Amasya otelleri arasında, küçük ve orta büyüklükte, konaklama yapabileceğiniz birçok otel, konak ve pansiyon bulunmaktadır. Bunların içinde Valiente Otel, 70 oda ve 146 yatak kapasitesiyle ildeki en büyük otellerden birisidir ve Merzifon’un merkezinde bulunmaktadır. Amasya şehir merkezinde tarihi konaklarda konaklama ve Yeşilırmak manzarası ile uyumak isterseniz Emin Efendi Konakları’nı, Şehrin yoğunluğundan uzakta, Amasya’nın tepesinde, otel konforunda konaklamak isterseniz de The Apple Palace’ı tercih edebilirsiniz.

Amasya otelleri gibi Amasya’ya ulaşım imkânları oldukça çeşitlidir. Karayolu, havayolu, demiryolu ile ulaşılabileceğiniz Amasya’ya, Samsun üzerinden olmak üzere denizyolu ile de ulaşılabilmektedir. Amasya’ya gidiş ve dönüş için otobüs tercih edecekseniz, Amasya otobüs biletinizi Mis Amasya Tur‘dan alabilirsiniz.

Amasya’nın ilçeleri; Göynücek, Gümüşhacıköy, Hamamözü, Merzifon, Suluova, Taşovadır.

Yorum yapın

Emailiniz görünmeyecek. Doldurulması zorunlu alanlar *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>