amasya elması0003

Amasya Misket Elması

Misket elması, Amasya’nın sembolü gibidir. İnsanın aklına hemen Amasya’yı getirir. Misket elmasını, Türkiye’nin her yerinde “Amasya Elması” adıyla bulmak mümkündür günümüzde.

Amasya denince akla Misket elmasının gelmesi boşuna değil. Çünkü bu elma o tadını, o kokusunu yine Amasya’nın kendisinden alır. Söylendiğine göre Amasya’nın vadi olan coğrafi yapısı, misket elmasının yetişmesi için Grekli olan ortamı oluşturmaktadır. Elmanın o muhteşem kokusunu ve tadını aldığı yer bu boğazdaki esinti olduğu da söylenenler arasında.

Misket elmasının en temel özelliği bir yıl meyve verdiğinde, sonraki yıl meyve vermemesidir. Bu elmanın bir yüzünün kırmızı ve öbür yüzünün de sarı renkli oluşu ise fiziki bir özelliği olarak karşımıza çıkıyor. Misket elmasının dillere destan hoş kokulu, ince kabuklu, sert ve dayanıklı yapısı elmayı, uzun süre saklamak için uygun yapıya sahiptir. Sekiz on yaşından önce ürün vermeyen Amasya Elması’nın iki türünden küçük ve tatlı olan türüne “misket elması” denirken, iri ve aşılı olan türüne ise “kabak elması” denir.

Yorum yapın

Emailiniz görünmeyecek. Doldurulması zorunlu alanlar *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>