amasya saat kulesi0002

Amasya Saat Kulesi

Amasya’da bulunan, ahşaptan yapılmış olan Nerkis Köprüsü’nün önünde eskiden bir saat kulesi vardı. Amasya Mutasarrıfı Ziya Paşa’nın yaptırdığı bu saat kulesi, yetmiş beş yıl boyunca çalışmaya devam etmiştir. 1939 yılında Erzincan’da, minarelerin dahi yıkıldığı depremden kurtulmayı başarmıştır. Ta ki 1940 yılına kadar. Bu yılda yapılan ‘Hükümet Köprüsü’nün yapımında engel teşkil ettiği için Nerkis Köprüsü’yle birlikte yıktırılmıştır.

Bu kule, beyaz badanalı ve yuvarlak bir yapıya sahip olan minare görünümlü bir kuleymiş. Kulenin üst kısmında bulunan dikdörtgen prizması şeklindeki yere yerleştirilen saatler, doğu, batı ve güney yönlerine bakmaktadır. Bu yönlere eklenen parmaklıklı bölüm ise bayrak çekmede kullanılırmış.

Bugünkü Amasya saat kulesi, aslında orijinal değil. Yıllar sonra yapılan araştırmalar sonucu Amasya Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma ve Eğitim Vakfı, Amasya Valiliği ve Amasya Belediyesi’nin ortak çalışması sonucu buradaki saat kulesinin tekrar inşası için gerekli çalışmalara başlanmıştır. Bu amaçla incelenen eski fotoğraflardan, kulenin yapısıyla ilgili bilgiler edinilmiş ve saat kulesi, aslına uygun olarak, tekrar inşa edilmiş ve 2002 yılında da faaliyete açılmıştır.

Yorum yapın

Emailiniz görünmeyecek. Doldurulması zorunlu alanlar *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>