sultan bayezid0004

Bayezid Paşa Camii

Amasya’nın kuzeydoğusunda, Kuş Köprüsü’nün yanında bulunan Bayezid Paşa Camii ’ni, Amasya Valisi Bayezid Paşa, 1414 yılında yaptırmıştır. Caminin ters T planlı şemaya sahip olması ve zaviyeli camiler arasında bulunması, Amasya’daki erken dönem Osmanlı Mimari’sinin en güzel örneklerinden biri yapar bu camiyi. Üçgen bingiler ile sekizgen kaide üzerine oturtulmuş beş kubbe ile örtülü olan son cemaat yerindeki mermerler üzerinde bulunan süslemeler, caminin öne çıkan özelliklerinden.

Caminin dikdörtgen yapılı ibadet bölümüne, giriş kapısına açılan küçük bir geçitten ulaşılıyor. Caminin ibadet bölümü, birbirinden büyük bir kemerle ayrılan iki kubbe ile örtülmüştür. Cami, hem doğu hem de batı yönünde ikişer tane olmak üzere dört adet odaya sahiptir. Caminin sekizgen kubbe kasnağı, birbirinden güzel mukarnaslarla çevrilidir ve her bir yüzünde birer pencere bulunmaktadır.

Cami, 1892 yılında restorasyon gören cami, görülmeye değer nitelikte.

Yorum yapın

Emailiniz görünmeyecek. Doldurulması zorunlu alanlar *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>