Çelebi Mehmet Sultaniye Medresesi

Çelebi Mehmet (Sultaniye) Medresesi

Çelebi Mehmet Medresesi, Amasya’nın Merzifon İlçesi’nde bulunmaktadır. Camii Cedid Mahallesinde bulunan Çelebi Mehmet Camisi’nin yanına yapılmış olan Çelebi Mehmet Medresesi, 1415 yılında yaptırılmıştır. I. Çelebi Mehmet’in mimar Ebu Bekir ibn Muhammed ibn Hamza-tül Müşeymiş’e yaptırdığı medrese; yapımından kısa bir süre sonra 1419 senesinde Emin Onuroğlu Ali Bey tarafından tamir edilmiştir. Medrese, halk arasında “Sultaniye Medresesi” ismiyle de bilinmektedir.

Kesme taş ile inşa edilmiş olan medresenin planı, Selçuklu mimarisindeki kare planlı olup dört eyvanlı plana göredir. Medresenin dershane bölümü ise eyvanların dışına inşa edilmiştir. Yirmi adet medrese odasının sıralandığı, giriş kapısıyla eyvanlar arasında bulunan alanın üzeri kubbeyle örtülmüştür. Ayrıca avlunun etrafında kırmızı ve beyaz taşlardan yapılmış on iki kare ayak, sivri kemerlerle birbirine bağlanmıştır.

Amasya Mutasarrıfı Ziya Paşa’nın, 1866 yılında, giriş kapısının üzerine yaptırdığı saat kulesi de bir başka güzellikte.

Yorum yapın

Emailiniz görünmeyecek. Doldurulması zorunlu alanlar *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>