çilehane

Çilehane Külliyesi

Osmanlı Emiri Yakup Paşa’nın yaptırdığı külliye, Amasya’nın merkezinde bulunur ve tekke, türbe ve çile hücrelerini barındırır bünyesinde. Eser, tekke ve zaviye özelliği göstermektedir. Duvarları, arasına kırmızı harç ile derz yapılmış olan moloz taşlardan yapılmıştır. Duvarlar, bölüm bölüm yatay hatlarla birbirinden ayrılan, ikişer sıradan oluşan tuğla hatıllarıyla takviye edilmiştir.

Külliye iki bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde tekke bulunmaktadır. Bu bölüm yan mekanlı planla yapılmıştır. Buranın arkasında ise ikinci bölüm olan mescit bulunmaktadır. Burası kare planlıdır ve kubbe ile örtülmüştür. Ortada bulunan mescidin etrafında ise, küçük geçitlerle birbirine bağlanan, çile hücreleri bulunmaktadır. Bu yapısıyla Türkiye’ye özgü ve tek olan medrese, dikkat çekici hüviyettedir.

Yorum yapın

Emailiniz görünmeyecek. Doldurulması zorunlu alanlar *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>