Mehmet Paşa Camii (2)

Mehmet Paşa Camii

1486 yılında yaptırılan ve yazıtında, 1494 tarihini taşıyan camiyi, Mehmet Paşa yaptırmıştır. Mehmet Paşa, II. Bayezid’in oğlu Şehzade Ahmet’in lalasıdır.

Cami, ters T planlı olarak inşa edilmiştir. Caminin kuzey yönünde bulunan son cemaat yeri, yedi sütunla desteklenen altı adet kubbeyle örtülmüştür. Cami genel olarak sade bir mimariye sahiptir. Ancak minberinde bulunan mermerden kıvrık dal ve yaprak motifleri, Türk mermer işçiliğinde nadir görülen eserlerden biridir.

Caminin giriş kapısı, yay kemerlidir ve ağaç oymacılığına güzel bir örnek teşkil eder. Üzerinde yapım kitabesi hala duran bu kapı bugün Amasya Müzesi’nde bulunmaktadır. Ancak öncesinde, caminin soldan üçüncü kubbe kısmında bulunmaktaymış. Tek şerefeli olan minaresi ise caminin sağdan üçüncü kubbe kısmında bulunmaktadır.

Caminin kare planlı merkezini, sekizgen kasnağa sahip tek kubbe örtmektedir. Kubbenin içi ise kalemle yapılmış motiflerle ve yazılarla süslüdür.

Caminin sağında bulunan ve son cemaat yeri boyunca yapılmış, iki küçük kubbeyle örtülmüş olan iki oda ise tabhane veya imarethane olarak kullanıldığı düşünülmektedir.

Yorum yapın

Emailiniz görünmeyecek. Doldurulması zorunlu alanlar *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>