bayezid külliyesi0009

Sultan II. Bayezid Medresesi

1486 tarihli medrese, Sultan II. Bayezid Külliyesi içinde yer almaktadır. Medreseyi, Şehzade Ahmet’in, babası adına, mimar bayezid külliyesi0006Hayreddin’e yaptırdığı düşünülmektedir. Medrese, ünlü mimarın ilk eseri olarak bilinmektedir.

Medrese, kesme taştan yapılmış olup U planlı olarak inşa edilmiştir. Medrese avlusunun etrafında kubbeli revaklarla ve bu revaklar arasında bulunan dershane hücreleri bulunmaktadır. Revakların ucuna, giriş kapısının karşısına gelen kare planlı yere yapılmış olan dershane hücresi, sekiz kasnaklı bir kubbeyle örtülmüştür. Bugün Amasya İl Halk Kütüphanesi olarak faaliyet gösteren medresede ilk olarak Şeyhülislam Amasyalı Cemalîzade Zembilli Ali Efendi müderrislik yapmış ve sonrasında Mütevellizade Ahmed Efendi, Çorumlu Ahmed Efendi, meşhur hattat Kâtipzade es-Seyyid Ahmed Kemal Efendi gibi devrinin âlimlerinin de ders vermişlerdir.

Yorum yapın

Emailiniz görünmeyecek. Doldurulması zorunlu alanlar *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>